Страховий поліс “Зелена карта” – обов’язковий документ при здійсненні автомобільної поїздки за межі України. Без наявності такого полісу прикордонна служба має повне право заборонити перетин державного кордону та в’їзд на територію іншої держави. Об’єктом страхування цього є громадянська відповідальність власника транспортного засобу при виїзді за рубеж. Наявність полісу «Зелена карта», придбаного на території держави, де зареєстровано транспортний засіб, звільняє від обов’язку придбання страхового полісу цивільної відповідальності за кордоном.
Система дозволяє гарантувати компенсації потерпілим у разі настання страхового випадку та відповідно до національного законодавства. У системі «Зелена карта» беруть участь 46 держав, Україна приєдналася до такого виду страхування у 1997 році.
Страхове покриття «Зеленої картки»
Подібно до «автоцивілки», страховий поліс «Зелена карта» має обмежене покриття. Згідно з правилами, такий поліс не покриває ризики, пов’язані зі шкодою, завданою транспортному засобу, особистим речам чи іншому майну страхувальника. Поліс «Зелена карта» не передбачає відшкодування шкоди здоров’ю страхувальника, компенсації за пошкоджений вантаж у транспортному засобі винуватця ДТП, а також не покриває ризик забруднення навколишнього середовища.
Крім цього, слід знати, що поліс «Зелена карта» не покриває першої медичної допомоги. Плата за медичне обслуговування може бути включена до страхового полісу КАСКО або спеціального туристичного страхового полісу. Поліс КАСКО також
покриє витрати на ремонт пошкодженого автомобіля. У цьому сенсі страхування КАСКО має набагато більше страхового покриття, ніж поліс «Зелена картка».
Сума відшкодування за «зеленою карткою» не безмежна, ліміт страховки законодавчо встановлено для кожної держави-члена системи «Зелена картка». Виходячи з цього, надлімітні витрати на відшкодування збитків ляжуть на плечі власника страхового поліса.
При серйозній аварії, внаслідок якої тяжко травмовані учасники дорожнього руху, або винуватець аварії грубо порушив правила дорожнього руху, а то й зовсім, – керував автомобілем
стан алкогольного сп’яніння, – велика ймовірність притягнення водія до кримінальної відповідальності.
Ще один важливий момент – термін дії страхового полісу. Якщо під час перебування за кордоном у власника транспортного засобу минув термін дії страховки, слід негайно придбати нову. Будь-яка подія не кваліфікуватиметься як страховий випадок, якщо вона не збігається з термінами дії полісу «Зелена картка».
Оформлення полісу «Зелена карта»
Видавати поліси «Зеленої картки» можуть страхові компанії, які є членами Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ). З переліком страхових компаній, які мають членство у МТСБУ, можна ознайомитись на веб-сайті Бюро.
З метою мінімізувати випадки шахрайства під час видачі страхових полісів «Зелена карта» запроваджено процедуру заповнення даних у режимі онлайн. При внесенні відомостей про власника полісу до загальної бази МТСБУ клієнт може відстежити за допомогою мережі Інтернет достовірність укладеної угоди. Така процедура, крім того, що підтвердить справжність страхового документа, також допоможе усунути неточності або помилки, що виникають при заповненні поліса.
Вартість поліса Зелена Карта однакова у всіх страхових компаніях
Ціна страхового полісу «Зелена карта» встановлена МТСБУ і є однаковою для всіх компаній, які здійснюють такий вид страхування. Вартість страховки залежить від країни, куди прямує клієнт, а також від виду транспортного засобу. Зрозуміло, страхування автобуса коштуватиме власнику дорожче, ніж страхування легкового автомобіля.
Розрахунок вартості поліса проводиться у чотирьох категоріях: для легкових автомобілів, автобусів, вантажних автомобілів, причепів та мотоциклів. Найдешевше обійдеться страховий поліс для причепів та мотоцикла: на 15 днів ціна становитиме 278 та 323 грн відповідно. Легковими вважаються автомобілі місткістю до 9 осіб та масою 3500 кг. Для таких транспортних засобів ціна поліса – 807 грн. на той же термін дії. Для вантажівок – 1905 грн., а для автобусів – 3034 грн. (ціни наведені станом на липень 2021 року).
Детальну інформацію про ціни на поліси міжнародної автоцивілки можна дізнатися тут.
Встановлено мінімальний термін дії поліса 15 днів, а максимальний – 1 рік.
Ціна страхового поліса безпосередньо залежить від курсових коливань євро та гривні. Стрибки валютних курсів змушують МТСБУ оперативно переглядати тарифи на поліси «зелена карта».
Міжнародний страховий сертифікат має уніфіковану форму всім країн, що є членами системи.
Оригінал поліса має залишатися у власника
У разі настання страхового випадку власник страхового поліса повинен пред’явити потерпілій копії цього документа. Важливо, щоб у полісі була вказана адреса електронної пошти клієнта. Це дасть можливість застрахованому відстежувати в режимі онлайн процес врегулювання страхової компанії. Так само клієнт може бачити надходження компенсаційних виплат.
Важливо пам’ятати, що оригінал страхового поліса у будь-якому випадку має залишитися у власника. При оформленні поліса клієнту видають оригінал та дві копії, які віддаються потерпілій стороні за першої та другої ДТП відповідно. Якщо настане третя ДТП у період дії полісу «Зелена карта», другій стороні надається ксерокопія страхового документа.
Коли сталася ДТП, слід негайно по телефону зв’язатися зі страховою компанією та повідомити її про факт дорожньої пригоди. Після прибуття в Україну складається письмове звернення до страхової компанії, яка видала поліс «Зелена картка». До звернення додаються матеріали із страхового випадку.
Як уже говорилося трохи вище, клієнт може в режимі онлайн відстежувати за ходом роботи з його страхового випадку, оскільки кожен з них реєструється в базі даних МТСБУ.
Коментарі