Вартість розмитнення авто в Україні 2024

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 10 голосів, середній: 4,20 з 5.
Одним із найбільш обговорюваних серед автомобілістів є питання вартості легалізації транспортного засобу, завезеного з-за кордону.

Також їх цікавить питання вартості документального оформлення транспортного засобу, завезеного з-за кордону.

Скільки коштуватиме плата за легалізацію транспортного засобу, придбаного в іншій країні за пільговими акцизами та якими нормами слід керуватися при плануванні такої покупки? Невідомість ставить у глухий кут багатьох, хто бажає придбати автомобіль. Давайте, розберемося і знайдемо відповіді на найактуальніші питання, а також дізнаємося, що нового у законодавстві про митні платежі та розмитнення автомобіля у 2021 році.

Законодавчі норми

Вартість розмитнення авто в Україні регулюється чинним законодавством, яке зазнало численних змін. Перш ніж розповісти про нові правила розмитнення авто в Україні, нагадаємо, як це було в попередні роки.

Отже, з ініціативи парламентського комітету Верховної Ради України в 2016 році було розроблено, а потім ухвалено у третьому читанні Законопроект №3251, який вніс зміни до Податкового кодексу України у частині акцизів на ввезення автомобілів (повний текст Закону тут http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1389-19).

Згідно із Законом, з 1 серпня 2016 року було знижено акцизи на ввезення автомобілів не старших за 2010 рік випуску. Це правило не поширюється на автомобілі, вироблені в РФ, яка визнана країною-агресором.

Ця норма також не поширюється на автомобілі, які ввезені з-за кордону в кількості більше одного транспортного засобу протягом одного календарного року або були відчужені протягом 365 днів з дня реєстрації.

Закон було ухвалено з метою пожвавлення ринку уживаних авто та для стимуляції процесу оновлення автомобільного парку по всій Україні. Ці законодавчі нововведення, спрямовані на деяке послаблення митного тягаря, також мали на меті збільшити надходження до державного бюджету за рахунок збільшення потоку ввезених авто.

З 1 січня 2016 року в Україні було запроваджено екологічний стандарт для автомобілів на рівні Євро-5. Транспортні засоби, що не відповідають цій нормі, просто не підлягають ввезенню в країну, а отже, на них також не поширюється правило про розмитнення автомобілів.

Ця норма стала звичною в країнах Євросоюзу з 2009 року. В даний час в Європі допускаються для експлуатації транспортні засоби з рівнем екологічного стандарту на рівні Євро-6. В Україні цей стандарт запроваджено з січня 2018 року.

Дія закону неодноразово продовжувалася і, починаючи з січня 2020 року, мали набути чинності нові розміри штрафів для водіїв, які не розмитнули своїх авто. Втім, як і в серпні 2019 року, так і з початку 2020 року ця норма поки що не працює. Очікується, що депутати Верховної Ради України внесуть поправки, які будуть з розумінням сприйняті власниками нерозмитнених авто.

ставки закон

Що входить у вартість розмитнення авто 2024?

У квітні 2021 року Верховна Рада України у другому читанні та загалом проголосувала Закон № 4643-д та № 4644-д про пільгове розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією. Ухвалення цього Закону ставить жирну крапку у споконвічній проблемі “євроблях”, оскільки встановлює чіткі та прозорі правила ввезення та розмитнення цієї категорії транспортних засобів.

Закони вносять поправки до Митного та Податкового кодексів України та встановлюють пільговий порядок для розмитнення автомобілів на єврономерах. Так, для транспортних засобів, що відповідають товарним позиціям 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та які ввезені на територію України до 31 грудня 2020 року, застосовується спеціальний розрахунок.

Формула для розрахунку вартості розмитнення враховує вік автомобіля, тип двигуна та його об’єм.

Також протягом 180 днів фізична особа, відповідальна за дотримання термінів та умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, має право вивезти за межі митної території України транспортний засіб, що був у вжитку та ввезений на митну територію України до 31 грудня 2020 року, та за яким не дотримано строків та умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, за умови добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 8,5 тис. грн.

Для автомобілістів тематичні інтернет-портали пропонують розрахувати вартість процедури легалізації транспортного засобу в режимі онлайн. В алгоритм онлайн-калькулятора поряд з даними про вік автомобіля, обсяг його двигуна і покупної ціни включені основні статті витрат:

  • Ввізне мито;
  • Акцизний збір;
  • Митні платежі;
  • ПДВ.

Розглянемо докладніше кожну зі складових калькулятора вартості розмитнення авто.

Ввізне мито – це певний відсоток від митної вартості ввезеного автомобіля. Наприклад, для легкових автомобілів ця ставка становить 10%. За автобуси, оснащені дизельним двигуном об’ємом понад 5 літрів, стягується 20% у вигляді ввізного мита. Ввізне мито на нові автомобілі з двигуном об’ємом 3л і вище становить 5%. Електромобілі обкладаються ввізним митом у розмірі 0%.

Акцизний збір розраховується за такою схемою:

  • 0,102 євро за 1 см, двигун до 1,0 л;
  • 0,063 євро за 1 см куб. з мотором до 1,5 л;
  • 0,267 євро за 1 см куб. з двигуном обсягом до 2,2 л;
  • 0,276 євро за 1 см куб. з двигуном до 3,0 л;
  • 2,209 євро за 1 см куб. з об’ємом двигуна понад 3,0 л.

Податок на додану вартість (ПДВ) у розмірі 20% стягується із загальної суми, що включає митну вартість, мито та акцизний збір.

Для автовласників важливим є питання, яка ціна авто береться до розрахунку вартості розмитнення, ціна “брутто” або ціна “нетто”. У цьому випадку фахівці радять закрити експортну декларацію, якщо автомобіль купується, наприклад, у Німеччині чи іншій країні Європи. Це робиться для того, щоби автовласник міг отримати зворотний ПДВ, який увійшов до складу ціни «брутто».

У зв’язку з цим варто нагадати, що при покупці авто покупець отримує такі документи:

  1. Технічний паспорт транспортного засобу;
  2. Інвойс та експортну декларацію;
  3. Страховий поліс.

 

Які збори та податки скасовані?

Щоб остаточно прояснити картину з переліком стягуваних платежів на ввезені авто, нагадаємо, що 1 січня 2016 року було скасовано імпортний збір, який становив 5% від митної вартості транспортного засобу. Також скасовано утилізаційний збір, який діяв у 2013 та 2014 роках. Розмір утилізаційного збору становив 5,5 тис. грн для легкових автомобілів і 11 тис. грн для вантажних. Сума збору також корелювала з віком авто, об’ємом двигуна та масою транспортного засобу.

Транспортний податок в Україні стягується з транспортних засобів, які не віком від 5 років та ринкова ціна яких 375 мінімальних заробітних плат (у 2024 році min зарплата визначена у розмірі 7100 грн). Шляхом нескладних підрахунків можна визначити граничну вартість авто, що підлягає транспортному податку, 2,66 млн грн.

Розрахувати середньоринкову вартість транспортного засобу можна на сайті Мінекономрозвитку та торгівлі України, перейшовши за посиланням http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA.
Під дію транспортного податку потрапляють автомобілі з об’ємом бензинового двигуна понад 3,0 літра, для дизельних авто понад 2,5 літра. Ставку транспортного податку фіксовано і становить 25 тис. грн на рік. Таким чином, власник більш ніж одного автомобіля відповідних технічних характеристик заплатить суму, кратно збільшену на кількість транспортних засобів.

Калькулятор вартості розмитнення

Як було сказано вище, тематичні автомобільні інтернет-ресурси розміщують онлайн-калькулятори, за допомогою яких потенційний покупець транспортного засобу може зробити попередній розрахунок вартості розмитнення. Це наочний і простий у користуванні інструмент включає обов’язкові для розрахунку параметри: рік випуску авто, вид і обсяг двигуна, митну вартість авто.

Деякі веб-сайти пропонують зробити порівняльний розрахунок вартості розмитнення за чинними правилами і станом на 1 липня 2016 року (до моменту прийняття законодавчих поправок). З якою метою це робиться не зовсім зрозуміло. Втім, якщо припустити стимулюючий ефект від суми економії, то, можливо, це стане вирішальним фактором при ухваленні рішення про купівлю авто за кордоном.

калькулятор растаможки 2017

Митна вартість ввезеного транспортного засобу

Розраховуючи митну вартість авто, що ввозиться з країн Європи, наприклад, з Німеччини, Польщі, Литви, слід керуватися розділом III Митного кодексу України. Відповідно до прописаних у статтях 51 та 52 Митного кодексу норм, митна вартість визначається декларантом і залежить від марки авто, типу двигуна, моделі, року випуску та низки інших технічних показників.

Для автомобілів, що ввозяться з Америки, існує спрощена процедура.

Ця норма прописана в наказі Міністерства інфраструктури і передбачає можливість ввозити транспортні кошти зі США та інших країн, які не є членами Євросоюзу, минаючи сертифікацію ЄС. Зокрема, це стосувалося ременів безпеки та скла.

Раніше використання стандартів Євросоюзу ускладнювало ввезення електромобілів із США.

 

Коментарі

  1. Avatar
    Евгений Иванов

    Уважаемая общественность, нужно настаивать на отмене акцизного сбора.

    Останется только пошлина 10%
    И НДС 20%
    Учитывая, что основа для начисления НДС – это таможенная стоимость плюс пошлина, получится
    ИТОГО 32% от рыночной стоимости автомобиля.

    Акцизный сбор – это грабеж.
    считаю и понимаю, что государство нас грабит именно акцизным сбором. Где логика, чем больше мотор – тем дороже растаможка. Может давайте считать чем больше колеса, тем дороже растаможка. Из за акциза стоимость растаможки дешевых авто будет примерно 100% и более от их стоимости.

  2. Avatar
    Игорь

    Сколько стоит растаможка автомобиля мерседес Vito.2012г да.110CDI.грузовой бус.