Порушення правил зупинки та стоянки: штрафи
Під зупинкою транспортного засобу мається на увазі припинення руху на період трохи більше 5 хвилин. Це допускається, якщо здійснюється вивантаження чи навантаження вантажу, і навіть висадка і посадка людей.
Важливо! Якщо процес висадки та посадки людей, або навантаження та вивантаження вантажу буде перервано, статус зупинки транспортного засобу автоматично зміниться на стоянку транспортного засобу.
Штраф за порушення правил паркування виписується на водія, якщо той зробив зупинку у таких місцях:
- На залізничному переїзді.
- На трамвайних коліях.
- На естакаді, мосту, шляхопроводі та під ним, а також у тунелі.
- На пішохідному переході, а також на відстані 10 метрів від них із різних боків.
- На перехресті, а також у межах 10 метрів від краю перехрестя проїжджої частини дороги, оскільки на ній відсутній перехід для пішоходів.
- У місці, в якому при зупинці ТЗ відстань між ним та розділовою смугою або суцільною лінією розмітки складе менше 3 метрів.
- Менш ніж на відстані 30 метрів від зупинок, на яких люди сідають у маршрутні таксі, а якщо їх немає, то близько 30 метрів від дорожнього знака, що позначає зупинку.
- Поблизу 10 метрів від проведення дорожніх робіт чи відповідного знака.
- У місці, де неможливо буде здійснити зустрічний об’їзд чи роз’їзд зупиненого транспортного засобу.
- У місці, де зупинене ТЗ закриє собою для решти водіїв машин дорожній знак або сигнал світлофора.
- Поблизу 10 метрів від виїзду з території або самого місця виїзду.
Під стоянкою мається на увазі припинення руху ТЗ більше ніж на 5 хвилин не через вивантаження або навантаження вантажу, посадки і висадки людей, а з інших причин. Штраф за стоянку в недозволеному місці стягується, якщо водій припаркувався:
- У місці, де заборонено зупинку спеціальним знаком.
- На тротуарі (крім місць, неподалік яких є встановлені дорожні знаки та таблички).
- На тротуарі, окрім легкової машини чи мотоцикла, після зупинки яких ще залишиться щонайменше 2 метри для руху пішоходів.
- На газоні.
- На дорозі для велосипедів.
- Поблизу 50 метрів від залізничної станції (а саме біля самого переїзду колій).
- За межами міста або населеного пункту, неподалік якого є небезпечний поворот або опуклий перелом поздовжнього профілю дороги і видимість за ними становить менше 100 метрів хоча б в одну зі сторін.
- У місці, в якому зупинена машина завадить руху пішоходів та інших автомобілів.
Згідно зі статтею 122 частини 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КоАП) штраф за порушення правил паркування, у тому числі стоянки та зупинки в недозволеному місці складе 15 неоподатковуваних мінімумів громадян або 255 грн. (під неоподатковуваним мінімумом мається на увазі 17 грн. відповідно до законодавства України).
Важливо! Повторне порушення спричинить вищий штраф – 680 грн. або 40 неоподатковуваних мінімальних доходів громадян.
Штраф за неоплачене паркування в Україні
У Кодексі України про адміністративні правопорушення прописано покарання за відсутність сплати вже накладеного штрафу за неправильне паркування.
Якщо автомобіль простояв на паркуванні більше 10 хвилин, а водій не зробив за це оплату і це було зафіксовано на відео чи фото, то за порушення правил паркування буде накладено штраф у розмірі двадцятикратної вартості паркування на 1 годину.
Квитанцію про порушення інспектор дорожньої служби може покласти на лобове скло під «двірник». А у разі, якщо така дія була зафіксована в автоматичному режимі камерою, то власнику автомобіля надсилається повідомлення про накладення штрафу через рекомендований лист.
Важливо! Сплачувати штраф за паркування потрібно у касі банківської установи чи просто через мобільний банк. Якщо гроші інспектор дорожньої служби бере особисто, то за це вже стягнуть з нього від 850 грн. до 1190 грн.
Штраф за створення перешкод на дорозі
Якщо водій зупинився на проїжджій частині дороги в забороненому місці і тим самим створив перешкоду автомобілям або пішоходам, що рухаються, то за таке паркування в недозволеному місці доведеться заплатити 510 грн. або 30 неоподатковуваних мінімальних доходів громадян. Такий самий розмір штрафу буде накладено, якщо зупинити автомобіль на смузі для руху маршрутних таксі.
Правильне розташування автомобілів запропоновано у правилах дорожнього руху з пункту 15.4 до 15.7:
- Пункт 15.4. Категорично заборонено ставити машини у два та більше ряди на проїжджій частині. Це не стосується велосипедів, мопедів, мотоциклів, у яких відсутній прикріплений причіп збоку. Їх розміщення допускається у два ряди, але не більше.
- Пункт 15.5. Якщо автомобіль не заважатиме руху інших транспортних засобів, його можна припаркувати під кутом до краю проїжджої частини. При цьому машина повинна бути припаркована під кутом лише передньою частиною, якщо вона зупиняється біля тротуару чи іншого місця, де передбачено доріжки для пішоходів. А лише задньою частиною, якщо вона паркується на підйомі.
- Пункт 15.6.Стоянка будь-яких ТЗ дозволена у місцях, де є такі дорожні знаки.
- Пункт 15.7. На спусках та підйомах, на яких відсутні знаки дорожнього руху, ТЗ потрібно припаркувати під кутом до проїжджої частини так, щоб інші водії машин могли вільно проїжджати далі. Але при цьому керовані колеса транспортного засобу повинні бути розташовані так, щоб воно не почало спонтанно рухатися.
Запам’ятавши всі ці правила і слідуючи їм надалі, громадянам більше не доведеться витрачати великі суми на сплату штрафів за неправильне паркування.
Найдорожчий штраф за паркування на місцях для інвалідів
Якщо водій зупинився на місці, яке позначено спеціальним дорожнім знаком або розміткою, що надає можливість ставити машину на нього лише водіям-інвалідам або особам, які таких перевозять, і при цьому у нього немає документа, що підтверджує присвоєння йому інвалідної групи, то згідно із законом йому покладено штраф .
У статті 122 частини 5 зазначено, що розмір штрафу за неправильне паркування у подібній ситуації становить від 60 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1020 до 1700 грн).
Висновок
У цій статті ми розглянули питання, яким передбачено штраф за неправильне паркування з урахуванням внесених змін до Закону України № 2262-VIII. У зв’язку з підвищенням сум штрафів, щоб уникнути зайвих витрат із сімейного бюджету, українцям рекомендується не лише вивчити всі правила ПДР, а й регулярно стежити за змінами, що вносяться.
А за парковку под парадным подъезда в многоквартирном доме это не входит в запрет парковки не предусмотрены штрафы??? Так например припаркованная у подъезда машина у подъезда многоквартирного дома мешает подъезду скорой помощи, пожарной машины, аварийной газовой службы, аварийной канализационной службы и так далее. Почему об этом в законе нет графы штрафа за парковку у подъезда?
София, Вы подняли очень важный вопрос. Почему-то не учитываются напрямую другие нормативные акты, связанные с парковкой. Так существуют “ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ – ДБН Б.2.2-12:2019 “Планування та забудова територій”, где п.10.8.8 – Відстані від гаражів і відкритих автостоянок до житлових і громадських будинків в таблиці 10.6 – четко указано, что расстояние должно быть не менее 10м “Відстані слід визначати від вікон житлових … будинків…до меж відкритої стоянки.” То есть, от стоящего автомобиля больше 5 минут до дома (в том числе и подъезда, и окон) должно быть расстояние не менее 10 метров. А если учесть, что стоянки должны быть обозначены специальными дорожными знаками п.15.6 , вышеуказанными в статье, то там, где их нет, не должно быть и стоянки.
Остался вопрос, кто и кого будет штрафовать за незаконные стоянки во дворах???