Штраф за відсутність страховки на автомобіль

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 8 голосів, середній: 2,88 з 5.
Обов'язкове автострахування в Україні регулюється Законом України "Про ОСЦПВ" (№ 1961-VI від 01.07.2004 року) з 1 січня 2005 року. Більш ранні версії реалізації обов'язкового страхування зазнавали змін, численних доповнень і містили численні недоліки. Нині чинна редакція закону про «автоцивілку» також є неідеальною, проте її новий якісний рівень дозволив систематизувати та впорядкувати обов'язкове автострахування в країні.

Кожному автомобілісту відомо, що до переліку обов’язкових документів, які мають бути в наявності під час поїздки, поряд з правами водія та техпаспортом, входить страховка, яка називається або «автоцивілкою», або «автоцивілкою». Її повна назва – обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів (ОСЦПВ). Чим загрожує водію відсутність цього документа, які штрафні санкції застосовуються за відсутність «автоцивілки», у яких випадках не уникнути штрафу за відсутність страховки, як розраховується сума штрафу та інша корисна інформація про обов’язкове автострахування викладена в цій статті.

Правила дорожнього руху про ОСЦПВ

Статус обов’язкової страховки обумовлений прописаними у ПДР обов’язками учасника дорожнього руху. Якщо звернутися до першоджерела, то параграф 2 пункт 2.1 ПДР України містить список документів, які мають бути в обов’язковому порядку та наявність яких дає право з чистою совістю виїжджати на дорогу. Якщо при виїзді з гаража або зі стоянки у того, хто перебуває за кермом, немає хоча б одного з перерахованих документів, це кваліфікується як серйозне адміністративне порушення.

Водій повинен мати:

  • Посвідчення водія
  • Документ, що підтверджує реєстрацію авто
  • Спеціальний дозвіл на використання проблискових маячків (якщо такі є на авто)
  • Маршрут та графік руху на вантажних ТЗ, які перевозять небезпечний вантаж
  • Страховку ОСЦПВ

ПДР також вказується на обов’язковість надання документа (посвідчення), який звільняє водія від придбання поліса «автоцивілки».

права автовладельцев

Хто звільнений від придбання поліса ОСЦПВ

Обов’язкова “автоцивілка” має бути у всіх водіїв, за винятком деяких категорій осіб, які мають відповідні пільги.

Кому можна їздити без страховки ОСЦПВ:

  • Учасники бойових дій
  • Інваліди війни та інваліди 1 групи
  • Водії, які перебувають за кермом ТЗ, що належить інваліду 1 групи

Якщо водій із названих категорій стане винуватцем аварії, то відшкодування збитків постраждалій стороні буде виплачено за рахунок фондів Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ), як зазначено у статті 13 Закону «Про ОСЦПВ».

Додаток:

Розмір страхового платежу за одним внутрішнім договором страхування зменшується на 50 відсотків, за умови, що страхувальником є ​​громадянин України.

  • учасники війни
  • інвалід II групи
  • особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧаЕС (I та II категорії)
  • пенсіонер

у власності якого знаходиться транспортний засіб із робочим об’ємом двигуна до 2500 кубічних сантиметрів включно.

У яких випадках слід надавати поліс ОСЦПВ для перевірки

За наявності всіх необхідних документів, водій може вирушати в поїздку. Однак йому слід знати, за яких умов вимога перевірки поліса «автоцивілки» є обґрунтованою. Про це точаться суперечки серед автолюбителів, які наводять різні тлумачення та аргументи.

Важливо пам’ятати, що перевірка наявності поліса ОСАЦВ не є підставою для того, щоб поліцейський (патрульний) міг зупинити транспортний засіб, що рухається. Інша річ, коли водій порушив правила дорожнього руху або став учасником аварії — у цих випадках пред’явлення страхового поліса є обов’язковим.

Якщо авто перетинає державний кордон під час в’їзду/виїзду на територію України, співробітники прикордонної служби також можуть попросити пред’явити наявність полісу «автоцивілки».

Отже, водій пред’являє поліс ОСЦПВ:

  1. Якщо складається протокол за порушення правил дорожнього руху
  2. Якщо сталася дорожня пригода, аварія та патрульні оформляють матеріали з ДТП
  3. При в’їзді до країни

Який штраф за відсутність страховки ОСЦПВ

Водія, який допустив порушення правил дорожнього руху або став учасником аварії, але не має «автоцивілки», буде оштрафовано на суму, яка становить від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів (нмдг).

Таким чином, сума штрафу за їзду без страховки становитиме від 425 до 850 грн. Цю норму прописано у статті 126 Кодексу про Адміністративні Правопорушення (КоАП).

админ кодекс
Яку саме суму доведеться заплатити водієві без страховки, – вирішить патрульний, зважаючи на тяжкість порушення. Наприклад, водій уклав договір обов’язкового автострахування, але страховий поліс не може пред’явити з низки причин: забув удома, втратив, залишив в іншому місці тощо. У цьому випадку патрульний може оштрафувати такого водія за мінімальним тарифом чи винести усне попередження.

Зрозуміло, що серйозні порушення правил дорожнього руху чи участь у аварії стануть обтяжливими чинниками, коли водієві доведеться заплатити максимальний штраф.

Якщо викласти коротко, то:

  • 450 грн складе штраф, якщо поліс водієм придбано, але не фізично не пред’явлено
  • 850 грн заплатить водій за прострочений поліс
  • 850 грн штрафу, найімовірніше, заплатить водій, який став винуватцем ДТП і не має автострахування

Зрозуміло, що штраф за відсутність поліса ОСЦПВ поєднуватиметься з оплатою завданих збитків винуватцем аварії постраждалій стороні.

Крім цього, якщо у водія-порушника правил дорожнього руху не виявиться страховий поліс ОСЦПВ, то він змушений буде сплатити два штрафи – за страховку (або штраф за прострочену страховку) та за порушення дорожніх правил.

полиция украины штраф
Якщо змінюється власник авто, поліс «автоцивілки» продовжує діяти і його переоформлення необов’язкове. Про це йдеться у статті 20-1 Закону «Про ОСАЦВ». Якщо власник автомобіля не бажає залишати поліс новому власнику, він може перенести вартість страховки, що залишилася, на інший автомобіль, який планує придбати.

Штрафувати чи не штрафувати за транзитних номерів

Після купівлі нового автомобіля, згідно з чинним законодавством, автовласнику надається три дні для оформлення страхового поліса ОСАЦВ. Деякі джерела стверджують, що цей період дорівнює 10 чи 15 дням. На жаль, це не відповідає дійсності: згідно з інформацією від Моторного (транспортного) страхового бюро України, автовласники можуть набути короткострокових договорів страхування цивільно-правової відповідальності на зазначений термін.

  • Власники авто, які ще не пройшли процедуру державної реєстрації, укладають договір страхування терміном до реєстрації
  • Для тимчасово зареєстрованих авто – на строк до постійної реєстрації
  • Для тих автовласників, чий автомобіль зареєстрований в іншій країні, яка не є учасником програми «Зелена карта», видається поліс на термін перебування в Україні.

При покупці автомобіля в одному місці, а постановці на облік – в іншому, водієві доведеться здійснити поїздку на автомобілі з транзитними номерами. З цього питання багато автомобілістів також сперечаються, висловлюючи протилежні думки. Одні кажуть, що за транзитних номерів страховка не обов’язкова, інші стверджують протилежне.

У цьому питанні відповідь лише одна – страховка ОСЦПВ при транзитних номерах є обов’язковою. Транзитні номери не є виправданням для відсутності поліса ОСЦПВ, а це означає, що новий автолюбитель змушений ризикувати бути оштрафованим.

У цьому сенсі варто пам’ятати, що кожен, хто сідає за кермо, повинен мати «автоцивілку» та нести громадянську відповідальність перед іншими учасниками дорожнього руху. У цьому полягає сенс страховки ОСЦПВ, це й зумовило її обов’язковість.

Про ОСЦПВ для іноземців в Україні

Вище згадувалося про те, що при перетині державного кордону під час в’їзду в Україну співробітники Прикордонної служби мають право вимагати у автомобіліста поліс автострахування. Слід мати на увазі, що іноземці, які в’їжджають у країну з країн-учасників міжнародної програми «Зелена карта» (Green Card), мають право не купувати «автоцивілку», яка діє на території України. Це означає, що при спілкуванні з прикордонниками або у разі ДТП іноземець пред’явить поліс Green Card, але не внутрішній поліс ОСЦПВ. Ця обставина не є основою кваліфікації факту відсутності ОСЦПВ як правопорушення.

Поліс ОСЦПВ – не податок, а страховий захист

Багато автолюбителів вважають «автоцивілку» чимось схоже на додатковий і нікому не потрібний податок. Ця думка докорінно неправильна, оскільки власник поліса може розраховувати на страховий захист у вигляді фінансового або матеріального відшкодування збитків при аварії.

Згідно з розпорядженням Нацкомфінпослуг (повноваження якої передані до Національного банку України) №538 від 9 квітня 2019 року, затверджено нові ліміти страхових виплат щодо ОСЦПВ, які почали діяти 21 вересня 2019 року. Згідно з новими правилами, ліміт страхових виплат за шкоду, заподіяну майну потерпілого, збільшено до 160 тис. грн. замість 130 тис. грн. раніше. Ліміт страхової виплати за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю потерпілих, збільшено до 320 тис. грн замість 260 тис. грн раніше.

Все це тільки підтверджує тезу про необхідність «автоцивілки», яка не дарма зветься «обов’язковою.

Перевірка справжності ОСЦПВ

Якщо трапилося так, що співробітник дорожньої (патрульної) служби зупинив автомобіль, то не виключена перевірка автентичності поліса автоцивілки. У рамках програми боротьби з фальшивим ОСЦПВ на страховому ринку України МТСБУ тісно співпрацює із правоохоронними органами. Зокрема, Законом «Про ОСЦПВ» регламентується обмін інформацією між МВС, МТСБУ та страховими компаніями, про що йдеться у статті 56 «Інформаційна взаємодія». До переліку інформації для обміну включено також конфіденційні відомості. Інструментами обміну нині служать інформаційно-технологічні платформи, забезпечення доступу базі даних та інші способи отримання оперативної інформації.

На захист інтересів страхувальників варто зазначити, що для них працює сервіс онлайн-перевірки справжності страхового поліса через МТСБУ.

Штраф за фальшиву страховку

Як бути у разі, якщо результат перевірки показав, що страховка підроблена чи оформлена на втраченому (недійсному) бланку? Про це, на жаль, не згадується на офіційних веб-сайтах МТСБУ чи МВС. Відповіді на це питання також не знайшлося на «автомобільних» форумах, як на практиці – незрозуміло.

Якщо виходити із принципу «незнання закону не звільняє від відповідальності», то незнання того, що поліс фальшивий, ймовірно, не є захистом автовласника від сплати штрафу. Щоб не стався такий прикру конфуз, автовласнику рекомендується купувати страхові поліси в офіційних представництвах страхових компаній, які працюють на ринку України. Деколи бажання заощадити на страховці призводить до більших фінансових втрат.

На завершення статті нагадаємо автолюбителям, що після закінчення терміну дії страховки ОСЦПВ слід звернутися до своєї страхової компанії для продовження договору страхування або укладання нового. Це дозволить уникнути низки неприємностей під час спілкування з представниками правоохоронних органів, а також убереже від більших витрат у вигляді штрафів. Аналогічно слід надійти у разі втрати страхового полісу: звернутися до страховиків за дублікатом поліса.

Коментарі

  1. Avatar
    Егор

    Возможно обжаловать постановление полиции,за отсутствие полиса страховки?

  2. Avatar
    Александр

    Что за бред тут написан???!!!Нет никакой вилки за отсутствие полиса.Штраф один и составляет 425 гривен. Иесли ты считаешь ,что можно не покупать полис,то будь любезен заплатить половину его стоимости штрафом.

  3. Avatar
    Pop Korn

    Лучше не вникать во все тонкости построения светлого будущего — “профессионалы” срут и топчут одновременно !!!

  4. Avatar
    Пенсионер инвалид

    Был сегодня свидетелем как блондинка “товарищ” полицейская такая с с золотой козявой в левой ноздре нагло требует взятки по таксе 200 гривен И таким словесным поносом поливает при запоре мысли, а рядом сидит коротко стриженный и стисняясь указывает куда положить денежку не на протокол а в кармашек на спинке переднего сидения. А за мое нарушение даже по закону можно было обойтись предупреждением. Это все в Херсоне городе. Они за вечер заробатывают больше чем я получаю пенсию по инвалидности которую получил отдавая долг Родине. А да у блондинки с козявой в носе дед чернобылец это она мне поведала – Знал бы дед как она его позорит (если он есть) Запись разговора …

  5. Avatar
    пенсионер

    штраф 850 а стоимость страховки 985!!! КЛАСС!