У цій статті ми розберемо процедуру оформлення дозволу на виїзд дитини за кордон, відповімо на найпопулярніші питання та детально розглянемо все «підводне» каміння з погляду юрисдикції, не забувши згадати і про нові правила.
Відмінності правового статусу осіб різного віку
Для зручності класифікації у правовому світі прийнято ділити людей, яким не виповнилося 18 років, на дві категорії: малолітні та неповнолітні. Малолітніми вважаються діти віком до 14 років, неповнолітніми – від 14 до 18. Від того, яким є вік вашої дитини, залежить сама процедура оформлення виїзду за межі держави.
Так, особи, яким вже виповнилося 16 років, мають право на відвідування зарубіжжя без юридичного дозволу батьків (опікунів), проте діти, віком молодші, повинні мати письмову згоду, про яку ми поговоримо нижче.
Подібний порядок регулюється статтею 313 Цивільного Кодексу України.
Важливо! Не змішувати поняття неповнолітньої особи та особи 16-ти років. Неповнолітні особи 13-ти, 14-ти років так само зобов’язані надати довіреність від батьків, якщо бажають виїхати за межі держави.
Необхідні документи для виїзду дитини за кордон
Для виїзду з країни необхідні певні документи, які дають змогу без перешкод перетнути кордон України. Якщо ви коли-небудь відвідували інші держави і знайомі з такою процедурою, це ще не означає, що вашої поінформованості достатньо для збору документів вашим дітям. Про те, які потрібно мати документи для виїзду неповнолітніх за кордон, ми й поговоримо.
- Закордонний паспорт дитини – обов’язковий документ.
Важливо! Для перетину кордону діти повинні мати особистий закордонний паспорт: інші документи, що підтверджують особу. - Письмова, засвідчена нотаріально довіреність від батьків – надається лише в тому випадку, якщо дитина виїжджає за межі України без супроводу другого з батьків або у супроводі 3-ї особи. У разі, коли діти супроводжуються батьками, юридичний документ, який підтверджує згоду, не требуется.
Як оформити дозвіл на виїзд дитини за кордон?
Оформлення згоди батьків на виїзд неповнолітніх закордон – найбільш складний та копіткий процес, але, якщо діяти послідовно, можна значно спростити завдання. Дотримуйтеся нашого плану, якщо оформлення дозволу для вас у новинку:
- Зверніться до державного чи приватного нотаріуса. Крім консультування, нотаріус власним підписом запевнить документ.
- Зберіть необхідні документи: паспорт, ідентифікаційний код та свідоцтво про народження дитини.
- Вкажіть країну перебування, а також тимчасові рамки, протягом яких цей дозвіл буде дійсним.
Виїзд дитини з країни без згоди одного з батьків
Законами України передбачено випадки, коли дозволу одного з батьків отримати неможливо. У такій ситуації єдиним правомірним рішенням буде звернення до суду на подання позовної заяви.
Важливо! Існує перелік причин, за яких згода другого з батьків не потрібна:
- якщо один із батьків є іноземцем або особою без громадянства;
- якщо мета поїздки – переїзд на місце проживання;
- якщо у свідоцтві про народження дитини не вказано батька;
- при наданні документів про смерть другого з батьків;
- при наданні документів про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
- при наданні документів про те, що другий батько вважається зниклим безвісти;
- при наданні документів про те, що другого з батьків визнано недієздатним;
- при наданні документів про заборгованість із виплат аліментів другим батькам.
Таким чином, у статті були надані відповіді на найпоширеніші питання:
- Дитина, яка досягла 16-ти років, має право на вільне переміщення без батьків і не зобов’язана надавати дозвіл дорослих на виїзд за кордон.
- Закордонний паспорт – документ, без якого неможливо перетнути кордон України.
- Батьківський дозвіл на виїзд дитини має бути нотаріально засвідчений.
- Виїзд дітей із країни без згоди одного з батьків можливий, проте лише у певних, встановлених законом України випадках.
- Термін дії довіреності на вивезення неповнолітнього за межі країни індивідуальний, тому що позначається батьками під час складання дозволу.
Коментарі