Документи водія автомобіля з правил дорожнього руху 2024

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 5 голосів, середній: 4,60 з 5.
документы водителя пдд полиция
Управління автомобілем полягає не тільки в майстерності водія, а й у правомірності участі у дорожньому русі. Іншими словами, - крім уміння керувати автомобілем та знань Правил дорожнього руху та технічних характеристик автомобіля, необхідно мати законне право сідати за кермо. У цій статті ми розглянемо, які документи повинен мати кожен водій.

Досвідчені водії добре знають свої права та обов’язки, але навіть вони нерідко зазнають легкого занепокоєння при зустрічі з інспектором дорожньо-патрульної служби. Для новачків таке спілкування може стати конструктивнішим, якщо твердо знати права та обов’язки водія.

Які документи водій має возити із собою

ПДР України (пункт 2.1) дають вичерпний перелік необхідних документів, які мають бути у водія під час виїзду з гаража (стоянки, паркування).

Відповідно до правил дорожнього руху водій повинен мати при собі:

  • Посвідчення, що дає право керувати ТЗ (категорія повинна відповідати виду ТЗ);
  • Документ, що підтверджує реєстрацію ТЗ;
  • Поліс обов’язкової «автоцивілки» (ОСАГО);
  • Дозвільний документ на монтаж проблискових маячків (якщо такі є).

Окремо Правилами дорожнього руху зазначаються особливості документального супроводу для:

  • транспортних засобів, що здійснюють рух за певним маршрутом, слід мати маршрутний лист та графік руху;
  • великовагові вантажівки документи повинні бути відповідно до вимог спеціальних правил;
  • транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, також потрібні документи водія відповідно до спеціальних правил перевезення.

Інформацію про те, які документи для водія потрібні під час керування транспортним засобом», надає також Закон України «Про дорожній рух» (стаття 16). Перелік документів для водія, наведений у цьому Законі, повністю повторює список із ПДР.

закон Украины о дорожном движении документы

Перевірка документів водія: пред’явити чи передати

Добросовісний водій, вирушаючи у дорогу, завжди перевірить наявність своїх документів. Вони можуть бути безпосередньо у водія або в салоні автомобіля. Головна умова – водій має на вимогу інспектора дорожньо-патрульної служби їх пред’явити.

У чинній редакції ПДР формулювання «передати» замінено на «подати» документи для перевірки. Це означає, що після того, як було виконано зупинення транспортного засобу, водій на свій розсуд пред’являє документи для перевірки. Хтось вважає за краще залишити документи у своїх руках і показати їх у розгорнутому вигляді, а хтось передає їх у руки поліцейському. Чи повинен водій давати до рук документи, – вирішувати лише йому одному.

Відповідно до правил дорожнього руху, співробітник поліції має право провести огляд транспортного засобу, перевірити комплектацію та відповідність номерів окремих агрегатів. Водій не може перешкоджати цьому, але пред’являти інші документи не зобов’язаний.

На практиці трапляються випадки, коли від водія вимагають пред’явити документи на ввезення автомобіля з-за кордону, медичну довідку чи довіреність, якщо водій не є власником авто. Такі вимоги безпідставні, про що сам водій може у ввічливій формі сказати співробітнику поліції.

документы водителя украина

Водій-міжнародник: які документи потрібні?

Щоб розібратися в тому, які документи необхідні водієві під час поїздок за межі України у 2024 році, слід виходити з вимог тих самих Правил дорожнього руху. Параграф 2.1 підпункт «б» вказує на надання дозвільного документа на монтаж та використання проблискового маячка для важких вантажівок та великогабаритних ТЗ.

Ще одна вимога при знаходженні на прикордонних територіях – проведення огляду вантажу, що перевозиться (якщо це вантажний транспортний засіб)

Окремо варто наголосити, що автомобілі, які виїжджають за кордон (легкові та вантажні), повинні мати страховий поліс міжнародної «автоцивілки» – «Зелена карта» (Green Card). Страховий поліс є аналогом ОСАЦВ та діє на території країн, які беруть участь у міжнародній системі Green Card. Такий поліс можна придбати заздалегідь у страхових компаніях або на контрольному пункті під час перетину державного кордону. Термін дії поліса, як та його вартість, диференційовані за тривалістю поїздки.

Важливо! При перетині державного кордону для виїзду до іншої країни представники Державної прикордонної служби можуть попросити водія пред’явити поліс Green Card, а також перевірити його дійсність. Для цього з 2019 року діє електронна система перевірки страхових полісів через базу даних МТСБУ (Моторне (транспортне) страхове бюро України). Якщо поліс виявиться простроченим або фальсифікованим, водій повинен оформити новий поліс Green Card. Щоб уникнути подібних неприємних інцидентів, слід набувати таких полісів у страхових компаній.

Для вантажних автомобілів можливо потрібна процедура вагового контролю. Якщо результати контрольного зважування не відповідають встановленим нормам, від водія вимагатимуть спеціального дозволу на подальший проїзд. За фактом перевищення нормативних показників ваги та габаритів вантажного автомобіля складається протокол, подальший рух ТЗ забороняється.

Важливо!

2 лютого 2021 року Верховна Рада України проголосувала у першому читанні Законопроект №3743 про зміни адміністративного кодексу щодо габаритно-вагового контролю. Законопроект покликаний закріпити можливість фіксації порушень габаритно-вагових параметрів в автоматичному режимі та встановлює нові штрафи за порушення габаритно-вагових параметрів.

Після голосування Законопроєкта в цілому на порушників чекають такі штрафні санкції:

  • за  порушення при внесенні відомостей до товарно-транспортних накладних або інших документів на вантаж 34 тис. грн;
  • за перевищення габаритно-вагових норм залежно від % перевантаження: – до 2% – 1,7 тис. грн, від 2% до 5% у розмірі 5,1 тис. грн, від 5% до 10% у розмірі 8,5 тис. грн., від 10% до 20% у розмірі 17 тис. грн., від 20% до 30% у розмірі 34 тис. грн., понад 30% – 51 тис. грн.;
  • за відмову від проходження ДВК – 51 тис. грн;
  • за невиконання вимог Укртрансбезпеки штраф для посадових осіб суб’єктів господарювання, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності та/або водіїв складає 51 тис. грн.

Коментарі