Договір купівлі продажу авто в 2024 році: особливості оформлення та заповнення

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 14 голосів, середній: 2,64 з 5.
Договір купівлі-продажу транспортного засобу є основним документом, що підтверджує право власності автовласника. Урядом України скасовано норму, яка зобов'язує учасників угоди продавати б/в автомобіль через так звану довідку-рахунок. Окрім цього, оформлення договору купівлі-продажу можна оформити прямо у Сервісному центрі МВС, без залучення нотаріуса. Є й інший – запевнити в Україні договір купівлі/продажу авто у 2024 році можна, як і раніше, у нотаріальній конторі.

Оскільки оформлення договору купівлі/продажу автомобіля в сервісному центрі є економічно вигіднішим, приділимо увагу саме цій процедурі. Розкажемо, як складається, оформляється, заповнюється документ, а також відповімо на низку інших питань щодо цієї тематики.

Як оформити договір у регіональному сервісному центрі?

Укладання договору купівлі-продажу між фізичними особами – сторонами угоди, що має на увазі присутність продавця та покупця у філії сервісного центру МВС. Обидві сторони повинні мати на руках такі документи:

  • оригінал та копії документів, що засвідчують особу (паспорт);
  • оригінал та копії документа про присвоєння ідентифікаційного коду;
  • власник транспорту (продавець) повинен мати оригінал і копії техпаспорта на реалізований автомобіль.

Бланк договору купівлі-продажу автомобіля, що надається у сервісній службі, складається у 3 екземплярах та засвідчується підписами обох сторін. Документ скріплюється “мокрою” печаткою сервісного центру. Копії лунають учасникам угоди, включаючи сервісний центр, де документ зберігається протягом наступних 3 років.

У разі продажу однієї зі сторін протягом звітного періоду більше одного транспортного засобу, крім вищезазначених документів, потрібно надати оціночну або середньоринкову вартість ТЗ, а також документ, що підтверджує оплату податку на дохід від продажу рухомого майна.

Важливо! Знімати з обліку автомобіль немає потреби. Після укладання договору купівлі-продажу машини спеціалісти центру самі переоформлять транспорт на нового господаря.

Скільки коштує оформлення купівлі-продажу автомобіля у сервісному центрі?

Загалом потрібно заплатити лише за бланк договору купівлі/продажу автомобіля – близько 2 грн. Якщо «приставатимуть» із пропозицією допомоги у заповненні договору, природно, не безоплатно – одразу можна дзвонити на «гарячу лінію» МВС.

Однак, якщо власник ТЗ реалізує вантажний транспорт, автобус, причіп або тягач, а також здійснює не першу угоду протягом календарного року, йому потрібно сплатити податок з доходу – 5% від загальної вартості. І 1,5% на потреби ЗСУ (збройні сили України). Від військових зборів не ухилитися, а податок з доходу теоретично оминути можна, оформивши дарчу. Заради справедливості варто відзначити, дарова, в цьому випадку, має бути оформлена на близького родича – когось із батьків, дружину, чоловіка чи дитину.

Як скласти договір купівлі-продажу авто самостійно?

Перш ніж перейти до змістовної частини договору, необхідно зазначити, що документальне оформлення купівлі-продажу автомобілів вимагає заповнення бланка кульковою ручкою одного кольору, без помарок і виправлень. Заповнюються всі графи договору, починаючи з краю рядки, щоб згодом був можливості вписати додаткові відомості, хибну інформацію тощо. Якщо відповідних даних немає, потрібно у графі договору ставити прочерк. Форма договору заповнюється так:

  1. У «шапці» документа прописуються повні ініціали (ПІБ) продавця та покупця, місце (назва населеного пункту) та час укладання договору.
  2. У розділі “Предмет договору” детально розписуються характеристики автомобіля: колір кузова, об’єм двигуна і т.д. Вказуються номери рами (шасі), двигуна, кузова. Позначається серія, ким і коли видано Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. У цьому розділі продавець підтверджує, що авто не має кримінальної історії: не полягає у викраденні, заставі і т.д.
  3. У наступному пункті цього договору купівлі/продажу ТЗ прописується вартість автомашини, обумовлюються терміни та форма оплати.
  4. Далі слідує розділ «Порядок передачі ТЗ», де підтверджуються права нового власника після підписання документа.
  5. У наступному розділі перераховуються правничий та обов’язки обох сторін, що у угоді. Щоб не виникало згодом спірні питання, цей розділ рекомендується ретельно вивчити перед підписанням, втім, як і весь договір купівлі/продажу авто в цілому.
  6. Наступні два пункти документа прописують відповідальність продавця та покупця, а також законний порядок розірвання договору або внесення до нього будь-яких змін.
  7. У пункті “Порядок вирішення спорів” прописується, в яких ситуаціях та чи інша сторона має законне право звертатися до судових інстанцій.
  8. У цьому розділі обговорюються можливі форс-мажорні ситуації.
  9. У заключних положеннях продавець і покупець вносять уточнюючі деталі трактування цього договору купівлі/продажу машини.

В останньому пункті договору купівлі-продажу транспортного засобу обидві сторони, що беруть участь у угоді, вказують ПІБ, місце проживання, паспортні дані, ІПН, назву фінустанови та номер банківського рахунку, телефонний номер. Документ вінчають підписи продавця та покупця.

Важливо! Завантажити зразок договору купівлі продажу автомобіля у повній версії з подальшим роздрукуванням документа можна тут: http://smartdoc.ua/document_104_rus.html.

Додатковий документ до договору купівлі продажу ТЗ

Договір купівлі продажу авто в Україні набуває юридичної сили після того, як буде підписано акт прийому/передачі рухомого майна. Пропонуємо до уваги зразок документа.

Документ к договору купли продажи авто

В акті так само, як в основному документі, відображаються повні ПІБ продавця та покупця, місце та дата укладання договору, паспортні дані. Вказуються VIN-коди автомобіля. Наприкінці ставляться підписи обох сторін.

Звичайно ж, склавши власноруч договір, який згодом можна запевнити у найближчій нотаріальній конторі, маючи на руках документи на транспортний засіб, можна не тягнути власника авто (продавця) до сервісного центру МВСУ. Однак не варто чинити так необачно. Нововведення функціонують порівняно недовго, але навіть за цей короткий проміжок часу з’явилося багато шахраїв, які у такий спосіб реалізують нелегально ввезений в Україну транспорт, машини з підробленими документами тощо.

Як продавцю авто, так і покупцю, щоб не розчаруватися зрештою, слід дотримуватися цих рекомендацій:

  1. Доцільно завжди укладати договір купівлі продажу транспортного засобу у територіальному сервісному центрі МВС.
  2. Не рекомендується укладати і тим більше підписувати договір поза стінами сервісної служби без консультацій спеціаліста.
  3. Не слід підписувати «без огляду» документ – без попереднього ретельного вивчення, натомість вигідної комерційної пропозиції.
  4. Доцільно особисто звірити VIN-коди, набиті на автомобільних вузлах, з номерами, які прописані в договорі купівлі-продажу ТЗ.

До речі, транспорт, що відноситься до комерційної категорії, також підлягає реалізації за договором купівлі/продажу авто. Однак зняття транспорту з балансу юрособи вимагатиме експертну оцінку МС. Договір купівлі/продажу транспортних засобів може підписуватися між фізособами, а також між ними та юридичними особами.

Коментарі