Наявність автомобільної аптечки є обов’язковою умовою експлуатації будь-якого автотранспорту. Крім того, що є необхідною умовою комплектації автомобіля, найважливіше призначення автомобільної аптечки забезпечити можливість надання першої медичної допомоги в екстрених випадках.
Аптечка автомобільна: чому вона має бути в автомобілі?
Параграф 31 Правил дорожнього руху України «Технічний стан МС і їх оснащення» однозначно вказує на обов’язковість знаходження медичної аптечки в автомобілі. Відсутність такої веде до заборони експлуатації транспортного засобу (пункт 31.4.7 ПДР).
Відсутність медичної аптечки стоїть в одному ряду з такими технічними несправностями, як пошкоджена гальмівна або рульова система, відсутність освітлювальних фар і, згідно з Правилами, є елементом конструкції.
Співробітник дорожньої/патрульної служби під час огляду автомобіля має право вимагати від водія пред’явити не лише аптечку, а й знак аварійної зупинки та вогнегасник. Зрозуміло, як будь-яке інше порушення правил дорожнього руху, за відсутність аптечки водія буде оштрафовано.
Щоб цього не сталося, слід потурбуватися про те, щоб автомобільна аптечка стала обов’язковим елементом комплектуючого вашого автомобіля.
Склад автомобільної аптечки (АМА)
Наказом МОЗ України №187 від 7 липня 1998 року затверджено перелік лікарських засобів для авто аптечки. Згідно з Наказом, затверджено два варіанти набору лікарських засобів. Перший варіант розроблений для легкових автомобілів з кількістю пасажирів не більше 9 осіб і для вантажних ТЗ. Другий варіант переліку призначений для аптечок, які використовуються в авто, що перевозять більше 9 пасажирів.
Повністю ознайомитись з текстом Наказу можна тут http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0465-98
Автомобільна аптечка 2024: склад ГОСТ (ДСТУ)
Державним стандартом України (Державним стандартом України, ДСТУ 3961-2000) затверджено правила комплектації, пакування та маркування автомобільної аптечки. (http://law.autoua.net/documents/exploitation/56.html)
Держстандартом регламентуються умови, за якими виробники та/або пакувальники автомобільних аптечок першої допомоги формують та постачають на фармацевтичний ринок цей специфічний товар, оскільки виробництво лікарських препаратів пов’язане з виконанням як виробником, так і продавцем цілого комплексу санітарних умов.
ДСТУ також прописані умовні позначення аптечок:
- АМА (універсальна)
- АМА-1 використовується в ТЗ з кількістю пасажирів до 8 осіб, не рахуючи водія (тобто максимальна кількість до 9), а також у колісних тракторів
- АМА-2 призначена для ТЗ з кількістю пасажирів понад 8 осіб, не рахуючи водія
- Аварійний комплект АМА для надання ПМП у аварії, що постраждали.
- Експлуатаційний АМА для надання ПМП потерпілим при аварії і для повсякденного використання.
Що має бути в автомобільній аптечці?
- Джгут, бинти;
- Серветки спеціальні кровоспинні та з хлоргексидином;
- Пакет та косинка перев’язувальні;
- Протиопікова гелева пов’язка;
- Клапан для проведення штучного дихання;
- Медичні рукавички; термопокривало;
- Ножиці, пінцет.
Аварійний комплект АМА-2 для ТС із місткістю пасажирів понад 9 осіб містить той же набір медикаментів, але кількість їх більша.
Експлуатаційний комплект АМА містить:
- Бінти
- Серветки стерильні
- Вата
- Лейкопластир
- Бактерицидний пластир
Експлуатаційний комплект АМА для авто з кількістю пасажирів понад 9 має той самий набір та збільшену кількість матеріалів. Такі актуальні вимоги до автомобільної аптечки 2024 року.
Наведена вище комплектація автомобільної аптечки є оновленою версією, затвердженою у вересні 2013 року, згідно з Наказом Мінекономрозвитку. Нововведення запроваджено з метою приведення національних норм у відповідність до європейських стандартів.
Нова автомобільна аптечка відрізняється тим, що в попередніх версіях були:
- Йод;
- Шини для фіксації верхніх чи нижніх кінцівок;
- Комірці для фіксації шийних хребців;
- Гіпотермічний контейнер;
- Нітрогліцерин;
- Розчин новокаїну;
- Інше.
Важливо мати на увазі, що аптечка придатна для використання до кінцевого терміну експлуатації. Це правило діє навіть у разі зміни правил її комплектації. Тобто автовласник, який купив аптечку, може бути впевнений у її відповідності всім вимогам до самого закінчення терміну використання.
Інструкція із застосування вкладень автомобільної аптечки 2024
Правила застосування перев’язувальних матеріалів та інших засобів, що знаходяться в аптечці, схематично зображені в Інструкції, яка входить до комплекту аптечки.
Інструкцію із застосування вкладень автомобільної аптечки завантажити можна на тематичних та профільних веб-сайтах, які займаються реалізацією цього товару.
На що звернути увагу при покупці авто аптечки?
Що стосується покупки автомобільної аптечки, то важливо мати на увазі, що це дуже делікатний товар, що вимагає правильного зберігання та складування. Термін експлуатації автомобільної аптечки, як правило, обмежений термінами придатності тих матеріалів і лікарських засобів, які містяться в медичному кейсі.
Очевидно, що автовласник повинен регулярно перевіряти, чи не минув термін придатності медикаментів. Якщо таке сталося, слід замінити прострочений матеріал або придбати нову аптечку.
Розумніше відвідати аптеку, щоб придбати АМА, яка буде наповнена якісними матеріалами, ніж купувати у неперевірених продавців на автомобільному ринку.
Важливо пам’ятати, що наведений перелік медикаментів аптечки нового зразка є необхідним базовим набором, який за бажання та/або необхідності водій доповнює іншими лікарськими препаратами. Найчастіше стандартну аптечку доповнюють:
- Знеболюючими препаратами;
- Спазмолітиками;
- Кардіологічними ліками;
- Антигістамінними препаратами;
- Іншими.
Від наповненості іншими медикаментами залежатиме вартість аптечки: що більше, то дорожче. Саме тому автомобільні аптечки знаходяться у досить широкому ціновому діапазоні.
Який штраф за відсутність автомобільної аптечки?
Відповідальність водія за відсутність АМА у салоні транспортного засобу прописана Правилами дорожнього руху, про що було сказано на початку статті. Проте досвідчені водії знають, що оштрафувати їх за відсутність аптечки працівник дорожньо-патрульної служби не може, оскільки немає відповідних законодавчих актів. Найчастіше поліцейський посилається на статтю 121 КоАП України, де йдеться про управління МС у несправному стані. Штраф за цією статтею становить від 340 до 425 грн.
У меня произошел казус с аптечкой из-за двойных стандартов в нашей стране.15.10.2018 года на выезде с таможни Гоптовка есть полицейский пост. Они нашли у меня в аптечке буторфанолу тартрат 0.2% 1 мл шприц тюбик заводской упаковки срок годности вышел пару месяцев назад и обвинили меня во ввозе наркотиков, мол он уже у нас запрещен. Вымогали 5 тыс. гривен, выдавили в итоге 1,5 тыс., я не мог там на долго задержаться. Я считаю, что этот препарат необходим в аптечке, без него с тяжелыми травмами не выжить. Необходим четкий перечень лекарств в аптечке.
Автор статьи не счел нужным разобраться в сути вопроса и посему не обратил внимание на то, что на сегодня в Украине действуют ДВА РАЗНЫХ документа, согласно которых должна быть укомплектована АМА. Нормативными документами, действующие на сегодня, которые регламентирует состав аптечки и СУЩЕСТВЕННО отличаются в содержании есть приказ Минздрава Украины №187 и ТУ У 21.2-38929750-003:2014.
Ну а наличие в тексте статьи аббревиатуры ГОСТ вместо ДСТУ – вообще высший пилотаж!
Любопытная статья. Когда я начала проверять информацию, то ссылка, на которую ссылается статья zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0465-98 это приказ за 1998 год, ссылка http://www.meddopomoga.org.ua/new на «Асоціація фахівців першої медичної допомоги» не работает, сам сайт указанный как источник не работает. Начала я уточнять дальше и что же выяснилось, что предприятие которое 25 лет как выпускающее аптечки ничего не знает про какие-то изменения 2017 года. Последнее изменение принятое на территории Украины по поводу аптечек было произведено в 2013 году – утверждены приказом Минэкономразвития Украины №622 от 11.06.2013 г. (вступил в действие с 01.09.2013 г.) а сам госстандарт 2000 года Державный стандарт Украины 3961-2000 с изменениями №2. Автору статьи – перед тем, как что либо писать, а тем более снимать на видео лучше проверять информацию, например перезвонить в МРЕО. Похоже больше на рекламу каких-то производителей. чем на полезную автомобилистам статью. Потратила 2 часа времени на выяснение информации с прозваниванием производящего аптечки предприятия и МРЕО. Не запутывайте и так не очень ориентирующихся в Вашей информации автомобилистов.
Аварийный комплект АМА (см. картинку). Что должно быть в автомобильной аптечке ? – пункт 7: Ножницы, пинцет. Пинцет “стырили” до публикации?